Рождественская вечеринка "Старшие младшим" 13.01.17

Сегодня учащиеся 5-8 классов организовали Рождественскую вечеринку "Старшие младшим". Это стало уже традицией. Ученики 5"В" класса также приняли участие в Рождественском празднике. Они показали сказку "Волшебная Горчица" на английском языке. Такие мероприятия объединяют детей, позволяют показать их владение языком.

Вечеринка была интересной, и всем очень понравилась!

Today the pupils of the 5th, 6th, 7th and 8th forms have prepared a Christmas party 'The Elder students to the younger ones'. It has become a tradition to organize such parties. The 5 grade pupils took part in a Christmas party. They performed a fairy tale "Magic Mustard" in English.
They unite the pupils of our school, let them show their English -speaking habits and abilities.
The party was wonderful, and it was enjoyed by everybody.